Linas Agro Eesti meeskond külastas Leedu kolleegide põllupäeva “Grūdo kelias"
20.-21.juuni toimus Leedus, Labūnavas, suur põllupäev „Grūdo kelias", mis tõlkes on “Viljatee”. Esimesel päeval osales põllupäeval üle 700 põllumehe ning teisel päeval oli ürituse vastu samuti suur huvi, tuues kohale lausa 770 põllumeest. Luubi all olid sordid ja erinevad taimekaitselahendused. Lisaks olid väljas partnerid: Basf, Bayer, Corteva, Nando, Yara, Adama, Syngenta, Agronutrition ja Dotnuva Baltic Lithuania.
Kuum päev algas kosutava külma joogi ning mõnusalt maitsvate suupistetega. Seejärel liikusid kõik bussidesse ning asusid katseid vaatama. Katseid oli kokku 7, mis suurte bussidega läbiti.
Esimeses punktis vaatasime talinisu “Etana” katset, kus oli kasutatud erinevaid taimekaitse lahendusi. Esimesena tutvustas Corteva esindaja toodet “Utrisha N”, mis parandab lämmastikku kasutamise tõhusust ja fungitsiid “Verbenit”, mis on kõrsumise alguses jahukaste ja laiksuste vastane preparaat. Esindaja nentis, et head taimekaitselahendused tagavad parema saagikuse ja kvaliteedi. Järgmisena võttis sõna Basf esindaja, kes rääkis sügisestest teravilja herbitsiidist “Pontos”-est ning, et kevadel on kasutatud haiguste tõrjeks fungitsiidi “Revytrexi” T2 pritsimises.
Teises talinisu “Etana” katses rääkis Petras Kiseliovas, Linas Agro agronoom, et ühel põllul on kasutatud 2 korda kasvutegulaatorit (kasvuregulaator ja herbitsiidi), aga teisel vaid ühel korral ning seda kevadel. Põllul on tehtud 16 erinevat sügisherbitsiidi katset. Tootmispõllule oli külvatud “Etana”.
Kolmanda katse juures saime vaadata rapsi. Seal võttis sõna Adama esindaja Remigijus Peleckis, kes rääkis toodetest “Kalif” - mida Leedus soovitatakse kasutada kohe 3 päeva peale taliviljade külvi. Lisaks “Mavrik”, mida on lubatud kasutada kasvuperioodi jooksul 2 korda, erinevate kahjurite tõrjeks. Tootmispõllule oli külvatud “Dominator”, mis nägi välja väga võimas; lopsaka, ühtlase ja tiheda taimikuga. Nando esindaja Liudvikas Babaliauskas tõdes, et vaatamata raskele hooajale, kus ei ole praktiliselt üldse vihma olnud, on põldudel siiski head tulemused, kui kasutada õigeid tooteid. Üheks selliseks tooteks on näiteks bakterpreparaat Bio NPK Powder S. Ning Gintare Klasauskaite rääkis efektiivsetest taimekasvatust toetavatest lahendustest- bakterpreparaatidest ja taimekaitse toodete efektiivset kasutamist toetavatest toodetest.
Neljandas katses võeti luubi alla Yara vedelväetised. Ülevaate nendest andis Yara Lietuva esindaja Edgaras Bačėnas. Arvestades hetkeolukorda Leedus, soovitas ta, et kui on veel võimalus enda taliviljade kvaliteeti parandada, siis kindlasti see investeering teha, kasutades selleks – YaraVita Thiotrac´i ja YaraVita Universal Bio’d. Leedu põllumehed ootavad nisu saagiks 7-8 tonni/ha. Bayeri esindaja Povilas Viganauskas, tõi välja herbitsiidi “Incelo” kasutegurid – esmalt, on see laia tõrjespektriga ja süsteemse toimega herbitsiid kõrreliste ja kaheiduleheliste umbrohtude tärkamisjärgseks tõrjeks talinisul, talirukkil ja talitritikal, lisaks ei sea seejärelkultuuridele piiranguid. Samuti “Delaro Forte”, mis on tõhus uue põlvkonna fungitsiid, mis tõrjub hästi enamlevinud nisu laiksusi ja jahukastet. Strobiluriinide rühma kuuluv toimeaine tekitab tihendada efekti, hoides taime rohelisemana ja tagab seeläbi suurema saagi.
Edasi vaatlesime Uba “Fuego”, kus Linas Agro agronoom-nõustaja Gabrtielė Pšibišauskienė rääkis, et kui 2000 aastal oli oa külvipind 5000 ha, siis nüüdseks on see suurenenud 58 000 ha peale. Võttes võrdluseks Eesti, siis hetkel on oa pind ca 11 000 ha ja herne pind ca 47 000 ha, mis kokku teeb sarnaselt 58 000 ha. Oa eesmärk on parandada mulla viljakust, eriti leedu intensiivse põllumajanduse juures. Uba suudab siduda 100 kg lämmastikku ha kohta. Kergelt savikatelt muldadel on lihtne uba kasvatada. Lisaks, on uba vähenõudlik. Viljavahetusel pole lubatud talinisu talinisu järel külvata, küll aga on lubatud suvinisu talinisu järel.
Viimases punktis näitab Dotnuva Baltic masinaid. Näha sai nii taimekaitsepritsi Agrifack, Case kombaini, Agrisem külvik ja fumigeerimise lahendusi.
Peale katseid suundsime tagasi kogunemispaika, kus kostitati meid mõnusalt külma kalja ja rikkaliku lõunasöögiga. Päeva jäid lõpetama loosimised ning esinejad.