Rohumaade rajamine

2021 08 06

Rohumaade rajamine

Üha rohkem kogub populaarsust sügisene rohumaade rajamine. Tänavune suvi soosib seda eriti just neil kel plaanis rohumaa rajada teravilja järgi. Põllud saavad üsna ruttu koristatud ning eeltööd rohumaakülviks tehtud. Kui rajad rohumaa teravilja järgi, siis oleks hea see eelnevalt künda, et vältida teravilja varise teket, mis võib tärkava taimiku lämmatada. Sama kehtib ka vana rohumaa uuendamisega, hea oleks vana kamar glüfosaadiga hävitada ning seejärel künda. 

Selleks, et rohumaa rajamine õnnetuks peavad põllud olema tasased ja piisavalt tihendatud. Kobestatud pinnakihi sügavus võiks jääda 20-30mm juurde, tihendatud alakiht loob soodsa ja niiske kasvukeskkonna taimede arenguks. Kindlasti pärast külvi tuleb rullida, et kindlustada seemnetele soodne kasvukeskkond.

Sügisese külvi eeliseks on mullas olev niiskus ja soojus, mis on väga hea keskkond seemnete idanemiseks ja arenguks. Hetkel on sademeid eri paigus olnud piisavalt ja ilmaprognoose jälgides on jätkuvaid sademeid oodata üle Eesti. 

Lisaks on sügisese külvi plussiks vähene umbrohtumus ja seda just võilille seemnete leviku osas. 

Samas ei tohi külviga hiljaks jääda, heintaimed peavad saama piisavalt varutoitaineid varuda, et talvitumine oleks soodne ja riskivaba. Siinkohal on eriti tundlikud liblikõielised heintaimed. Lutserni sisaldavad segud tuleks külvata augusti alguses. Ristikut sisaldavad segud augusti keskpaigani, ehk siis 15.augutiks peaks külvid olema teostatud.

Sügisesel rohumaa rajamisel tuleb tähelepanu pöörata ka mineraalväetistele. Väga olulised on fosfor- (P) ja kaaliumväetised (K), mis on soovitatavad anda külvieelselt vastavalt mulla väetistarbele mullaharimistööde ajal. Fosfor aitab moodustada tugevat juurekava, mis on väga oluline talvitumisel. Kaalium annab elujõudu ja suurendab taimede talvekindlust.

Lämmastiku (N) andmisel tasub olla ettevaatlikum, pigem lähtuda põhimõttest „vähem on rohkem“. Liigne lämmastiku kogus sügisel põhjustab leostumist ja taimiku üle kasvamist. Kui rajad rohumaa rohumaa järgi, siis piisab 20-30 kg N/ha, kui rajad rohumaa rapsi või teravilja järgi, siis lämmastiku kogus võiks olla natuke suurem kuna osa lämmastikust kulub põhu lagundamisele.

Kindlasti tuleb jälgida taimiku kasvu ja umbrohtumist, vajadusel teostada hooldusniide ~15 cm kõrguselt. Rohumaataimik ei tohi olla liiga lühike (min 7 cm) ega ka liiga pikk talvituma minnes. Lühike taimik võib saada külma kahjustusi ja liiga kõrge taimik hävineda lumiseene tõttu.

Edukat sügisest rohumaa rajamist!

Linasagro.ee veebileht kasutab nelja põhilist tüüpi küpsiseid.

Sirvimise jätkamisel nõustute vajalike küpsistega. Samuti võite nõustuda teiste küpsiste kasutamisega.