Ekstreemsed olud: külmakahjustustest põuani
Veel mõni nädal tagasi olime silmitsi väga madalate temperatuuridega, mis eri paigus põhjustasid ulatuslikke kahjusid. Teraviljadel oli näha külma poolt näpistatud leheotsi, mis muutsid põllud laiguliseks. Oli ka näiteid, kus rapside lehed hävisid täielikult ja varred murdusid. Sademete puudus ja kõrged temperatuurid on meid viinud äärmuse teise otsa. Mulla ülemistest kihtidest olev niiskusevaru väheneb kiirelt ja selliste soojade ilmade jätkudes hakkame põuast tingitud laike põldudel üha rohkem nägema.
Stressitingimuste mõju ja toetamine
Stressitingimused avaldavad negatiivset mõju taime ainevahetusele, mis mõjutab saagikust ja oodatava saagi kvaliteeti. Seetõttu on oluline toetada taime ainevahetusprotsesse enne stressitingimusi, stressitingimuste ajal ja peale stressi. Aminohapete kasutamine paagisegus koos taimekaitsevahenditega aitab taimedel ilmastikust ja pritsimisest tuleneva võimaliku stressiga paremini toime tulla.
Oluline element on ka kaalium, mis soodustab taime veeregulatsiooni toimimist, õhulõhede avanemise ja sulgemise protsessi, tugevdades taime keskkonnast põhjustatud stressi suhtes. Linas Agro tootevalikus on mitmed head lahendused, mis praegustesse oludesse hästi sobivad.
Microfert on looduslik orgaaniline väetis ja biostimulant, mis põhineb aminohapetel ja peptiididel, lisaks taimedele vajalikel mikroelementidel. See sisaldab suures kontsentratsioonis aminohappeid (proliin, hüdroksüproliin, glütsiin, alaniin, arginiin ja glutamiin), mis soodustavad taimede kasvu ja vastupidavust ebasoodsatele kasvutingimustele.
Alcygol K on kõrge kaaliumisisaldusega vedelväetis, mis sisaldab lisaks merevetikaekstrakti.
MEGAFOL sisaldab spetsiifilisi aminohappeid (glutamiinhape, proliin), betaiini (glütsiinbetaiin, proliin-betaiin). Need elemendid mängivad väga olulist füsioloogilist rolli taime reageerimisel stressirohketele tingimustele. Nende ühendite rakusisene akumuleerumine soodustab veepeetust rakkudes, kaitstes neid dehüdratsiooni eest, reguleerides õhulõhede avanemist ja membraanide läbilaskvust. MEGAFOL sobib hästi kasutamiseks vahetult enne või pärast stressitingimusi.
N-Ergy Tonus sisaldab lisaks NPK-le ja mikroelementidele 5 aminohapet, mis on kombineeritud pruunvetika Ascophyllum Nodosumi puhta ekstraktiga. N-Ergy Tonus toidab taimi põhiliste toiteelementidega. Aminohapped toetavad taimede ainevahetust ning merevetika ekstrakt tugevdab ja toetab aminohapete toimet, vähendades ebasoodsatest keskkonnatingimustest tulenevat negatiivset mõju.
Bio NPK Powder sisaldab kasulikke mikroorganisme, mis muudavad mullas oleva lämmastiku, fosfori ja kaaliumi taimele paremini kättesaadavateks vormideks ning kasulikud seened aitavad taimel toitu kätte saada ka mulla sügavamatest kihtidest.
Aktuaalsed tööd põllul
Kevadkülvid on suures pildis lõpetatud. Siin-seal külvatakse veel maisi ja heinaseemneid. Linas Agro põldhernes Respect, Egle, põlduba Trumpet ja suviodrad Laureate, Klarinette ja Amidala on suuresti juba tärganud. Sama saab öelda ka suvinisu Kapitol ja rapsi Ingrid ja Lagonda kohta. Suvirapsi tärkamisele aitas kindlasti kaasa põldude rullimine, mis võimaldas vähest niiskust seemnega jagada.
Nüüd on oluline põlde seirata ja jälgida putukate arvukust, mis soojade ilmadega on suurenenud, ning vajadusel teostada keemiline tõrje. Seda tehes tuleb valida päevane, soovitavalt päikseline aeg, mil putukad on aktiivselt mulla pinnal liikumas. Öösiti ja pilves ilmaga peituvad nad mullaosakeste vahele ning neid on keeruline tabada.
Suviviljade, eelkõige odra ja nisu orasel, teevad suurt pahandust hüpikpoilaste perekondade (rohuhüpikute - Chaetocnema spp. ja maakirpude Phyllotreta spp.) liikmed, samuti kõrsvilja maakirbud. Soovitame kasutada kontaktset toodet Decis Mega kulunormiga 0,15 l/ha.
Eriloa on saanud süsteemse ja kontaktse toimega Carnadine Extra, mida saab kasutada kärsakate tõrjeks ka oal ja hernel kulunormiga 0,25 l/ha. Pritsimine kasvufaasis BBCH 11-59. Ooteaeg 35 päeva. Mesilaste ja teiste tolmeldajate putukate kaitsmiseks lubatud kasutada ajavahemikus 22:00-05:00. Kasutamine 1 kasutuskord hooajal.
Umbrohutõrje ja leheväetised
Herne ja oa puhul on kätte jõudmas parim aeg umbrohutõrje tegemiseks. Corum + Dash on mullapreparaatidele hea alternatiiv ja hästi toimiv lahendus. Ristõieliste ja kesalille rohkel põllul soovitame juurde lisada Basagrani kulunormiga 1 l/ha. Kõrreliste umbrohtude tõrjeks on põldoal ja hernel lubatud kasutada tooteid Fusilade Forte, Agil 100 EC, Targa Super.
Kaugel ei ole ka aeg, mil päevakorda tuleb suviviljade umbrohutõrje. Selleks soovitame kasutada Nuance 75 WG segus Saracen’i, Starane 333 HL’i või Cleave’iga. Täpsema info saamiseks võtta ühendust piirkondliku müügiesindajaga.
Leheväetistest sobivad hernele näiteks Actiflow Combo, N-Ergy Tonus, Alcygol K, Microfert. Kindlasti tuleb meeles pidada ka herne jaoks olulisi boori ja molübdeeni.
Suviviljadele soovitame paagisegus kasutada stressiga toimetulemiseks järgmisi leheväetisi:
Actiflow MCZ + N-Ergy Tonus on suurepärane kombinatsioon. Actiflow MCZ sisaldab teraviljale olulisi mangaani, tsinki ja vaske. N-Ergy Tonuses on lisaks põhilised toiteelemendid, aminohapped ja merevetikaekstrakt, mis laeb taimi energiaga ja tugevdab taimekaitsevahendite kasutamisest või keskkonnast tuleneva võimaliku stressi suhtes.
Actiflow Mn soodustab võrsumist ja on oluline element fotosünteesiks ning taime ainevahetusprotsesside toimimiseks. Olenevalt mullastikus olevast mangaani kogusest võib olla vajalik korduv mangaani lisamine paagisegusse, et see intensiivse kasvu ajal ka uutesse taimeosadesse jõuaks.
Teraviljade toetus
Kuna mineraalse lämmastiku mõju mulla kaudu on raskendatud, siis enne kuuma perioodi soodusta taime vastupidavust ja anna vajalikud elemendid lehtede kaudu. Teraviljadele soovitame kasutada NPK Bratan 18-18-18+MgO, 2-5 kg/ha. Lämmastiku vajaduse rahuldamiseks kasutada Azospeed aminod. Stressiennetuseks ja taime tugevdamiseks sobib hästi N-Ergy Tonus või Megafol.
NB! Praeguste soojade ilmadega taimekaitsetöid planeerides tuleks kindlasti paagisegud hoida tagasihoidlikud ja teha vaid hädavajalikud tööd peamiselt öötundidel, mil temperatuurid on madalamad.