Professionaalne mulla parandamine: triple superfosfaadi kasutamine

2024 08 08

Professionaalne mulla parandamine: triple superfosfaadi kasutamine

Trivalentne superfosfaat - üle 100 aasta peamiseks väetiseks Euroopas kasutatud fosforväetis, mis sisaldab kaltsiumi. Trivalentne superfosfaat on tuntud ka kui monokaltsiumfosfaat [Ca(H₂PO₄)₂H₂O]. Seda väetist valmistatakse looduslikust fosforikivimist, millele lisatakse vedelat fosforhapet. Väetis on populaarne, kuna selles on graanuleeritud väetiste seas suurim fosforisisaldus. See ei sisalda lämmastikku (EL-i regulatsioonidega piiratud) ning üle 95,6% fosforist on vees lahustuv ja seega taimedele kiiresti omastatav.

TSP 0-46-0 väetis sisaldab 15-17% kaltsiumi (15-17 kg CaO), mis takistab mulla kiiret hapestumist pärast graanuli lahustumist. See kaltsium on samuti taimedele omastatav. Kui kasutada TSP 0-46-0, siis tuleb lisada 6 kg/ha lupja (füüsilise kaaluna), kuna puhta CaO vajadus on 3 kg/ha. DAP 18-46 kasutamisel oleks lupja vaja 78 kg/ha (puhta CaO vajadus 38 kg/ha).

Teine omadus: üleliigse lämmastiku täpne juhtimine väetamisel muutuva normiga. DAP 18-46 väetist kasutatakse muutuva normiga vahemikus 0-300 kg/ha. Põllul on kohti, kus on vaja laotada 300 kg/ha DAP 18-46, mis annab 54 kg lämmastikku hektari kohta (18 kg lämmastikku 100 kg väetise kohta). DAP 18-46 väetise koostise ja täpse väetamise tõttu laotatakse välja maksimaalne lämmastiku kogus, mis muudab põllu ebaühtlaseks. Kui kasutada TSP 0-46-0, mis ei sisalda lämmastikku, jääb põld ühtlaseks ja homogeenseks, kuna laotatakse ainult üks element – fosfor.

Kolmas omadus: granuleeritud NPK väetis TSP NPK 0-46-0 on parema lahustuvusega kui DAP (90%). TSP lahustub tsitraadis 100% ja vees 95,6% (TSP 0-46-0 omastatavus on 95,6%, DAP 18-46 puhul 90%).

Soovitus: Muutuva normiga väetamine muutub järjest populaarsemaks, sest liigne fosfor võib blokeerida teiste toitainete nagu lämmastiku (N), tsingi (Zn), mangaani (Mn), magneesiumi (Mg), molübdeeni (Mo), kaaliumi (K), raua (Fe), boori (B), kaltsiumi (Ca), vase (Cu) ja alumiiniumi (Al) omastamist. Seetõttu on TSP 0-46-0 professionaalne väetis kvaliteetseks ja säästvaks mulla väetamiseks nii muutuva normiga kui ka fosforivaeste muldade puhul.

 

 

On teada, et fosforväetiste normide vähendamine muldadel, mis on kalduvad fosforivaesusele (alla 100 mg/ha), võib põhjustada talinisu saagi kaotuse kuni 14% (7,5 t/ha, kus 14% = 1 tonn nisu; kahju 180-200 eurot/ha sõltuvalt kokkuostuhinnast). Lisaks väheneb 20% lämmastikväetiste omastamine; näiteks on võimalikud lämmastikväetiste kaod 124 kg/ha füüsilise kaaluna, kui väetatakse 250 kg/ha ammooniumnitraadiga + 250 kg/ha ammooniumnitraadiga + 120 kg/ha ammooniumsulfaadiga = 620 kg/ha, kusjuures 20% sellest on 124 kg/ha füüsilise kaaluna lämmastikväetisi.

Tänu kõrgele lahustuvusele ja tõhusale omastamisele sobib TSP väetis nii taliviljade kui ka suviväljade väetamiseks. Seda võib kasutada koos teiste väetistega mulla pinnale laotatuna või mulda viiduna. Sobiv on see kaunviljade väetamiseks. Need taimed koguvad bioloogilist lämmastikku ja koos TSP väetisega luuakse suurepärane eelkultuur ning viljakas muld taliviljade jaoks.

TSP väetis on säästlik toode, kuna monokaltsiumfosfaat on oluline koostisosa toiduainete küpsetuspulbrites ja loomade toidus, pakkudes neile fosforit ja kaltsiumi. (Informatsioon põhineb Nutrient Source Specifics nr 14, Rahvusvahelise Taimetoitainete Instituudi soovitustel.)

Väetisegraanulite tihedus on suurem, seetõttu on TSP raskem võrreldes DAP-iga (0,95), TSP tihedus on 1,17 kg/m³. See omadus teeb TSP väetise sobivaks kasutamiseks tuulistes tingimustes ning võimaldab graanuleid ühtlasemalt ja kaugemale põllule laotada.

TSP NPK 0-46-0 väetamine – kiire ja tõhus viis taimede fosforiga toitmiseks. Fosfor omastatakse taime poolt HPO₄²⁻ ja H₂PO₄⁻ ioonide kujul. Fosfor on taimedele eluliselt tähtis, kuna see on energiavaruks ning osaleb hingamisprotsessides, fotosünteesis ja rakkude jagunemises. Fosfor on eriti vajalik taimekasvu varajastes etappides, et soodustada juurte arengut ja võsude kasvu.

Mulla omadused: pH 6–7 on optimaalne, happeline muld, fosfori antagonism AL³⁺ ja Fe³⁺ ioonidega mullas halvendab fosfori omastatavust. Orgaanilise aine mineralisatsiooni tase peab olema optimaalne.

Kliima: kuivades kliimatingimustes aktiveeruvad raua oksüdeerumis-redutseerumisreaktsioonid, mille käigus fosfor mulda pidama jääb. Kui mulla temperatuur tõuseb, intensiivistuvad bioloogilised protsessid ja sellistes tingimustes omastatakse fosfor paremini. Fosforiga väetamine on eriti tõhus, kui taimede vegetatsiooni ajal on madalad temperatuurid. On kindlaks tehtud, et fosforiga väetamine seemne lähedal parandab mikroelementide, nagu Zn, Mn, Mo, Mg, B jne, omastamist mullast.

Linasagro.ee veebileht kasutab nelja põhilist tüüpi küpsiseid.

Sirvimise jätkamisel nõustute vajalike küpsistega. Samuti võite nõustuda teiste küpsiste kasutamisega.