Rohumaade rajamine sügisel – kas rajada ja mis kasu sellest saab?

2024 08 14

Rohumaade rajamine sügisel – kas rajada ja mis kasu sellest saab?

Maikuu mullaniiskus oli üle Eesti enamjaolt olematu, mistõttu osa külve ei õnnestunud selliselt, nagu oleksime oodanud. Rohumaade rajamine juulis-augustis on ikka ja jälle näidanud, et sellisel rajamisel ei ole hooldusniidete tegemine nii kriitiline kui kevadise külvi korral, kuigi hooldusniidet välistada ei saa. Viimaste aastate ilmastik on olnud selline, et kuiva kevade korral kipub rohumaade külv nii mõneski Eestimaa nurgas rohkem õnnestuma sügisel.

Mulla niiskussisaldus on praegu piisav, et aidata kaasa uute rohumaade edukale rajamisele. Hetkel on veel aega külvata, kui mitte öelda, et on optimaalne hetk seda teha. Muld on mõnusalt soe ja niiske ning toitainete kättesaamine on igati murevaba. Taimik jõuab veel juurduda ja talvitumiseks toitaineid koguda. Soovitame külve teha kuni augusti keskpaigani, eriti liblikõieliste segude puhul!

Enimmüüdud segudest on meil hetkel pakkuda näiteks Dotnuva L1 (50% lutserniga), LA Lutsmix (38% lutserniga) ja Niidusegu 2 (30% punase ristikuga). Lutserni segudes kasutame sorte, mille talvitumisindeks on 4. Nii lutserni kui ka punase ristiku sordid on meil kasutusel olnud ka eelnevatel aastatel ja võime väita, et need sobivad Eesti tingimustes hästi, nii mahe- kui ka tavatootmisse.

2024. aasta kevadel külvatud punase ristiku ja lutserni erisegus on kasutatud meie punast ristikut Arimaiciai ja lutserni Birute, lisaks kõrrelisi. Kõrreliste rohumaid võib rajada ka augusti lõpuni (julgemad on külvanud ka septembri alguses). Näiteks Durpe kõrrelised, mis sisaldavad juhtliigina roog-aruheina, sobivad hästi nii mineraalmuldadele kui ka turvasmuldadele.

Kui põllumaad ei plaanita künda ja külvi plaanitakse teha teravilja järel, siis tasub olla kriitiline teravilja varise osas, et see ei hakkaks lämmatama uut kultuuri. Nii nagu teravili, vajavad ka rohttaimed toitainetega turgutamist. Eriti oluline on rohumaade rajamisel anda fosforit ja kaaliumi. Fosfor aitab kaasa tugevama juurestiku arengule, mis omakorda suurendab talvitumiskindlust. Kaalium aitab reguleerida vee ringlust taimes, tänu millele suudab taim paremini omastada ka teisi toitaineid, suurendades taimede vastupanuvõimet haigustele ja aidates neil paremini üle elada raskemaid ilmastikuolusid nagu külm talv või põud.

Rohumaade sügiskülvideks sobib kasutada nii läga kui ka mineraalväetisi. Linas Agro väetiste valikust sobivad järgmised valemid:

NPK 10-26-26+1,5S

YaraMila NPK 10-13-25+8S

Yara Mila NPK 14-14-21+2,5S

Viimastel aastatel on sügis olnud pigem soe ja pikk, mistõttu võib arvestada, et umbrohud vajavad ühel või teisel moel tõrjumist. Kõige lihtsam viis on hooldusniitmine. Selleks soovitame arvestada umbrohu fooni ja selle kõrgust. Oluline on, et alles väike ja kasvav kultuurtaim ei saaks "räsida". Kui suvisel perioodil soovitame hooldusniite teha umbes 15 cm kõrguselt, siis sama kehtib ka sügisel. Oluline on hoida umbrohu foon madalal, kuid samas vältida kultuurtaimede kahjustamist.

Loodame, et sügis ei anna nüüd liiga palju vihma!

Linasagro.ee veebileht kasutab nelja põhilist tüüpi küpsiseid.

Sirvimise jätkamisel nõustute vajalike küpsistega. Samuti võite nõustuda teiste küpsiste kasutamisega.