Talivilja sordivaliku olulisus

2024 08 07

Talivilja sordivaliku olulisus

Talirapsi sordisoovitused

Sordi valiku osas pakume laia valikut talirapsi sorte, mis sobivad nii varaseks kui ka hilisemaks külviks, sealhulgas:

  1. DK Expectation, INV1310, Dominator – populaarsed sordid, mida on sobilik külvata varasemalt.
  2. Janosh – eriti sobilik hiliseks külviks, kuna iseloomustab intensiivne sügisene kasv.
  3. Crocant – ideaalne valik nuutrikindlasse piirkonda ja hilisemaks külviks tänu intensiivsele sügisesele kasvule.
Puhis Lumiposa

Meie sortimendis on võimalik soetada Dominatorit Lumiposa puhisega, mis on süsteemne insektitsiidne puhis, kaitstes taime kahjurite eest kuni BBCH 13-14 staadiumini. Lumiposa koos Integral Pro ja ComCat puhistega on näidanud katsetes märkimisväärset "lisa boosti" taimele nii talvitumiseks kui ka saagikuse tõstmiseks.

Tšehhist pärit katseandmete kohaselt on saagikus järgmine:

Puhis dt/ha Suhteline saagikus
Integral Pro 43,77 101%
Integral Pro + ComCat 45,16 105%
Lumiposa + Integral Pro + ComCat 50,08 116%

Laadi alla Lumiposa kohta rohkem teavet sisaldav PDF, klikkides SIIN! Lisaks saab Lumiposa katsetest lähemalt lugeda Rapooli rahvusvahelise juhi Facebooki lehelt - https://www.facebook.com/share/p/hGcgdJauEDz79zT4/.

 

Taliteraviljade sordisoovitused

Talitritikale Cappricia on saanud mitmeid aastaid järjest väga head tagasisidet nii talvitumise kui ka saagikuse poolest. Kitsevälja Teravili on öelnud, et see on parim talitritikale sort, mis Eestis saadaval, ning nad on kasvatanud nelja erinevat sorti. Cappricia paistab silma kui kõige saagikam, paremini talvituv ning väga hea võrsujana.

Talioder Jakubusi saagikus on muljetavaldav. Enne vihmasid koristas meie taimekaitse tootejuht Hanna-Stiina Pettai oma ettevõtte Astelmari OÜ põllult Jakubusi lausa 10t/ha, see tulemus on hetkel kõrgeim tulemus Viljelusvõistlusel osalevate põldude seas.

Talirukis SU Elrond on Saaten Unioni aretatud sort. See rukkisort on tuntud oma hea toidurukki kvaliteedi ja silo sobivuse poolest. Lisaks on SU Elrond vastupidav paljudele haigustele, sealhulgas pruunroostele, lumiseenele ja jahukastele. Sordi vähenõudlik iseloom ja hea võrsuvus teevad sellest ideaalse valiku Eesti põllumajandustootjatele. 2021. aasta katseandmete kohaselt saavutas SU Elrond Viljandis 11 tonni saaki hektari kohta, Võrus 9,3 tonni ja Kuusikul 9 tonni. Talvetingimustes on see sort samuti väga hästi hakkama saanud, nagu näitavad esimesed koristustulemused Põlvamaalt, kus saadi 6 tonni hektari kohta.

Tungaltera oht sõltub peamiselt keskkonnast, kuid mõjutavad ka põllumajandustavad ja sordivalik. Uuringud on näidanud, et keskkond määrab umbes 70% tungaltera riski, samas kui 25% sõltub meie valikutest, nagu külviaeg, lämmastikutase, külvitihedus ja kasvureguleerimine. Sordivalikul on vaid 5% osakaal riski vähendamisel. Erinevate sordiaretajate sordid on samaväärsed ja tungaltera oht on kõigi sordiaretajate puhul sarnane.

Seemne kvaliteet ja külvinorm

Taliviljade kasvatamisel on mõistmine, mis põllul toimub, ülioluline, et anda parimat nõu ja tagada saagi maksimaalne kvaliteet. Kuna põllutingimused ja kogemused on erinevad, peame kuulama ja arutama erinevate agronoomide ja põllumeeste praktikaid. Üheks oluliseks teemaks on külvitihedus ja selle määramine eri sortide puhul.

Külvinormi määramisel on kriitiline teada seemne idanevust ja 1000 tera massi. Näiteks kui talinisu seemne idanevus on 95% ja 1000 tera mass 45 grammi, tähendab see, et optimaalse külvinormi arvutamisel peaksime külvama umbes 190 kg seemneid hektari kohta. See tagab, et iga ruutmeeter saab umbes 400 idanevat tera.

Miks on külvinorm oluline?
  1. Tiheduse optimeerimine - optimaalne külvitihedus aitab vältida liiga tihedat taimestikku, mis võib soodustada haiguste levikut, näiteks lumiseent.
  2. Talvitumine - kui taimi ei ole liiga tihedalt, on neil parem võimalus talve üle elada, mis on eriti tähtis külmemates ja lumisemates piirkondades.
  3. Saagikus - piisava ruumi olemasolul on taimedel võimalus paremini võrsuda ja luua rohkem võrseid ja kvaliteetseid terasid, mis suurendab üldist saagikust.

Külvinormi ja tiheduse arvestamine pole ainult teaduslik protsess, vaid ka kunst, mis nõuab pidevat kohandamist ja täiustamist vastavalt kasvutingimustele ja saadaolevatele andmetele. Põllumeestel ja agronoomidel on väärtuslik kogemus, mida tuleb arvestada igal sammul, alates seemne valikust kuni külvini.

Dotnuva Seedsi esimesed talinisu katsetulemused

Dotnuva Seeds on avaldanud oma esimesed talinisu katsetulemused, kus sordid Etana ja LG Nida paistavad silma kõrge saagikuse ja tulukusega. Kui otsida keskvalmivat talinisu, on Etana suurepärane valik tänu oma ajastusele ja tootlikkusele. Etana on väga paindliku külviajaga, seetõttu sobib ka hilisemaks külviks, kuid kindlasti tuleks külvisenormi tõsta. Keskhiliseks koristuseks sobib ideaalselt LG Nida, mis on kohandatud hilisema valmimisajaga. Neile, kes eelistavad varasemat sorti, pakub Balitus suurepärast lahendust, säilitades kõrge kvaliteedi ka pärast vihmaseid perioode.

Liivakamatele ja kergematele muldadele on soovitatav keskhiline rukkigeeniga talinisu Asory, mis 2023. aasta katsetulemuste kohaselt oli Viljandimaa katsepõldudel üks saagikaimaid sorte, andes saaki natuke üle 10 tonni hektari kohta.

Mahepõllumajandusega tegelevatele kasvatajatele on Etana ja Asory head valikud, arvestades nende stabiilset saagikust. Näiteks sel aastal oli Viljandimaal nende sortide saagikus 4 tonni hektari kohta. Nende sortide valik toetab nii keskkonnasõbralikke kasvatusmeetodeid kui ka majanduslikult tasuvat saagikust.

Linasagro.ee veebileht kasutab nelja põhilist tüüpi küpsiseid.

Sirvimise jätkamisel nõustute vajalike küpsistega. Samuti võite nõustuda teiste küpsiste kasutamisega.