Väetiseturu trendid 2025. aastal: kõrged gaasihinnad ja tugevnev dollar piiravad tootmisvõimsust

2025 01 08

Väetiseturu trendid 2025. aastal: kõrged gaasihinnad ja tugevnev dollar piiravad tootmisvõimsust

Selle aasta sügisel töötasid Euroopa väetisetootjad veel 60–70% võimsusega, kuid talve alguses peatati mõnes tehases tootmine. Linas Agro ekspertide sõnul tekkis selline olukord, kuna tootjad ootasid kaubanduse taastumist, mida aga ei juhtunud.

„Müük Euroopas oli juba varem peatunud, mistõttu tootjad lootsid nõudluse taastumisele. Kui seda ei juhtunud, pidid nad ladustama toodetud väetised ja lõpuks tootmise ajutiselt peatama. Lisaks tekitab turul ärevust ka gaasihinna tõus, sest väetise hind sõltub otseselt gaasi hinnast,“ selgitas Simas Veržbickas, Linas Agro väetiste müügijuht.

Madala gaasirõhu tõttu on väetisetootmise peatanud ka Usbekistani tehased. Kuigi varem saadetud väetised jõuavad ostjateni, võivad logistikaprobleemide tõttu uued saadetised hilineda ja jõuda kohale alles kevadhooaja alguses.

„Olukorda aitab veidi leevendada Hiina tootjate ammooniumsulfaatväetis. Et tagada toodete õigeaegne kohaletoimetamine, saadeti viimased saadetised Hiinast välja juba eelmise aasta detsembris,“ ütles S. Veržbickas.

Tugevnev dollar ei tee olukorda lihtsamaks

Igal aastal peetaval rahvusvahelisel „Arguse“ konverentsil arutatakse olulisi muutusi ja trende Euroopa ja maailma põllumajanduses. Sel aastal anti ülevaade ka väetiseturu olukorrast.

Simas Veržbickase sõnul on väetisetootmine ja -kaubandus Euroopas peatunud, mistõttu põllumehed on siiani teadmatuses ega saa oma edasisi töid planeerida.

„Väetisetootjate laod on küll täis, kuid uut toodangut müügile ei panda. Tootjad ootavad madalamaid gaasihindu, kuid need on viimase kuu jooksul tõusnud rohkem kui veerandi võrra ja tõus jätkub. Ebakindlust lisavad ka poliitilised muutused Ameerika Ühendriikides – uue presidendi ametisseastumine ja sellest tingitud dollari tugevnemine euro suhtes,“ selgitas spetsialist.

Tema sõnul vähendab selline olukord Euroopa konkurentsivõimet, kuna nii tooraine kui ka kaubavedude eest tasutakse USA dollarites. See tähendab, et regiooni tootjad ja kaupmehed peavad kõige eest rohkem maksma.

„Teisalt võib Kanada leevendada Euroopa põllumeeste olukorda. Prognooside järgi kehtestab USA Kanada tootjatele tollimaksud, mistõttu nad otsiksid uusi turge, sealhulgas Euroopa riike. Siiski jääb USA dollari vahetuskurss kõige olulisemaks teguriks, mis väetisehindu mõjutab,“ ütles S. Veržbickas.

Põllumehed hoolitsevad väetiste varumise eest juba praegu

Kuigi Euroopa väetiseturul valitseb ebakindlus, on põllumehed jätkuvalt aktiivsed vajalike toodete otsimisel, selgub Linas Agro andmetest. Märgatavalt suurem huvi on sel hooajal lämmastikväetiste vastu.

Linas Agro väetiste müügijuhi sõnul oli varasematel aastatel Leedu põllumeeste huvi sellist tüüpi väetiste vastu tagasihoidlikum, kuid sel aastal on nende populaarsus märkimisväärselt kasvanud. Ettevõtte andmetel kasvas lämmastikväetiste müük 2024. aasta esimesel poolel eelmise aasta sama perioodiga võrreldes umbes 30%.

Linasagro.ee veebileht kasutab nelja põhilist tüüpi küpsiseid.

Sirvimise jätkamisel nõustute vajalike küpsistega. Samuti võite nõustuda teiste küpsiste kasutamisega.