Ülevaade põldudelt ja tulevastest rapsitöödest

2023 08 10

Ülevaade põldudelt ja tulevastest rapsitöödest

August on põllumajanduses kõige kiirem kuu. Käivad koristustööd, maaharimine sügiskülvide jaoks ja talirapsi külv on täies hoos.

Mis hakkas silma Eestimaal ringi sõites ja kliente külastades. Saaginumbrid varieeruvad suurest Eesti lõikes ja sõltuvalt, kes rohkem põua ja öökülmaga pihta sai.

Taliodra koristus on enamuses lõppenud ning meie taliodra Jakubuse saaginumbrid eri piirkondades on 5-8 t/ha, hübriid taliodra SY Baracooda saagikus on keskmiselt 7 t/ha kohta.

Varajased talinisud on koristatud ja käsil on keskvalmivate sortide koristus.

Talinisu Etana, sort mis ennast nii eelnevatel, kui ka sellel aastal on väga heast küljest näidanud. Põllud üle Eesti näevad välja väga ilusad, kuid osades kohtades on külm ja põud rohkem liiga teinud. Esimesed saaginumbrid on 7+ t/ha ning kategoriseeritud II klassi toidunisu. Eelviljadeks teraviljad. Etana annab hea tulemuse ka põuasel aastal ja on paindlik külviaja suhtes. Sobib nii varaseks kui ka hiliseks külviks.

Talirapsi koristus pole veel hoogu sisse saanud. Põuase suve algusega ja nüüd sadanud vihmadega, on hakanud arenema uued külgvõrsed mis teevad põllud ebaühtlaseks ja raskendavad koristust.

Taliraps Dominator põldu vaadates, tundub taimik madal ja tagasihoidlik, kuid põllu sisse kõndides on pilt hoopis teine. Taimed on väga hästi võrsunud, kõtru palju ja pikkus arvestatav ning seemned sees üsna suured. Kahjuks on külm ja põud samuti taimedele liiga teinud. Vaatamata kliimatingimustele võis vaatepildiga rahule jääda. Eelneval aastatel on Dominatori saagikus olnud erinevates maakondades üle 4 t/ha, õlisus 50% lähedale. Selle aasta saaginumbrid veel puuduvad. Dominatori hea omadus on sügisene kiire algareng, mille tõttu võib seda külvata ka natuke hiljem optimaalsest külviajast.

Põldhernes Respect – on küll põuaga pihta saanud, kuid lähemalt vaadeldes on näha tugevaid püstiseid taimi, mis toetavad teineteist. Kaunu oli ühe taime kohta arvestatav kogus (6-9 tk). Esimesed  Respect põllud on koristatud, aga põuast tingituna rekordsaake ei tule.


 
Põlduba Trumpet – on alles täis kasvuhoos, taimed püstised ja rohelised. Kaunu keskmiselt 15-20 tk, leidus ka 40 kauna taimi.


 
Päevalill Peredovik – ilus vaade suure tee ääres, kuid mis kõige tähtsam, juured kobestavad mulda ja parandavad mulla struktuuri. Tänu vahekultuuride kasvatamisele paraneb mullaviljakus, mis soodustab ka huumuse teket. Seovad mulla künnikihis toiteelemente, vähendades nende leostumist.

Valikus lisaks erinevaid vahekultuuride segusid, mis sobivad ideaalselt külvamiseks augusti kuu jooksul.

 

 

 

TALIRAPSI KASVUREGULEERIMINE

Kui talirapsil on umbrohutõrje tehtud, tasub hakata mõtlema kasvuregulaatorite peale. Hea talvitumise võtmeks on kasvuregulaatorite kasutamine. Eesmärgiks on hoida talirapsi kasvukuhik võimalikult maapinna lähedal ning suurendada selle läbimõõtu. Sealjuures vältides taimiku ülekasvamist, seda eriti soojade ilmadega.

Kasvuregulaatoritest on meie portfellis:

 • Toprex 375 SC - süsteemse toimega fungitsiid-kasvuregulaator, omades sealjuures tugevat toimet fomoosi ja tsülindrosporioosi vastu. Kulunorm 0,3 l/ha. Kasutusaeg 1-4 lehefaasis.
   
 • Orius 250 EW - hea fungitsiidse toimega fomoosile (kriteeriumiks on: 10-20% taimede lehtedest omab sümptomeid, kulunorm: 0,5-1,0 l/ha), kasvuregulaator - 4-8 leheni. Kulunorm 0,5-0,75 l/ha.
   
 • Caryx - tugev kasvuregulaator-fungitsiid, omab foomosivastast kaitset. Kulunorm 0,7-1,4 l/ha. Kasutusaeg alates 3.leht või lehepaar lahti rullunud.
   
 • Tilmor - tugeva fungitsiidse toimega kasvuregulaator. Kulunorm 0,8-1,0 l/ha. Kasutusaeg alates 4 lehe faasist, esimeste haigustunnuste ilmumisest.
   
 • Juventus 90 - tugev fungitsiid ning kasvuregulaator. Kulunorm 0,5-0,8 l/ha. Kasutusaeg 4-6 pärislehe faasis.

 

Linasagro.ee veebileht kasutab nelja põhilist tüüpi küpsiseid.

Sirvimise jätkamisel nõustute vajalike küpsistega. Samuti võite nõustuda teiste küpsiste kasutamisega.