Mis toimub põllul ja milliseid töid planeerida?

2024 05 14

Mis toimub põllul ja milliseid töid planeerida?

Maisi külv on alanud

Maisi külv on alanud ja esialgu planeeritud külvipinnad on suurenenud. Veel on aega soetada seemet, taimekaitsevahendeid ja erinevaid väetisi. Kui möödunud nädalal langes temperatuur öösel paiguti -7°C-ni, siis nüüd näitab prognoos, et ilm läheb aina soojemaks ning mullatemperatuur tõuseb. See tähendab, et alanud nädal on maisi külviks soodne. Põldude ettevalmistamiseks on kasutatud läga, kündmist ja randaalimist – sõltuvalt sellest, kuidas keegi on jõudnud ja planeerinud.

Soovitame külvinormi valimisel arvestada meie kliimatingimusi. Et taimed ei konkureeriks liigselt teineteisega, oleksid seisukindlamad, valmiksid ühtlaselt ja annaksid kvaliteetset saaki, soovitame külvinormiks maksimaalselt 75 000 seemet/ha.

Kuigi haned on lähiajal lendamas põhja poole, kimbutavad maisi teised sulelised nagu hakid, varesed ja sookured. Kui põldudel on probleemiks lindude tekitatud kahjud, soovitame osta linnupuhisega (Korit Pro) maisi, mis säästab nii raha kui aega. Korit Pro töötlus sisaldab lisaks tavapuhisele linde peletavat ainet tsiraami ning mikrotoitaineid nagu tsink ja mangaan.

Umbrohtude tõrjeks on hea kasutada Elumis 105 OD (1-1,5 l/ha), Maister Power OD (1-1,5 l/ha) või Estet 600 EC-d (0,5 l/ha). NB! Elumist tohib kasutada 1 kord 2 aasta jooksul. Estet 600 EC kasutamisel ei ole 5m kaitsevööndi piiranguid.

Kuna mais on intensiivse toitainete tarbimisega, on oluline, et taimede toitumine oleks tasakaalustatud ja hästi läbi mõeldud. Erinevate allikate põhjal vajab mais 1 tonni saagi kasvatamiseks N 13-15 kg/ha, P 2,5-3,2 kg/ha, K 10-15 kg/ha, S 5-7 kg/ha. Kasvuperioodi alguses on väga olulised fosfor, tsink, mangaan ja magneesium, eelkõige tugeva juurekava ja fotosünteesi pinna arengu jaoks. Maisidel esineb sageli tsingi ja magneesiumi puudust. Üldjuhul märkame seda siis, kui pritsimiseks on juba hilja, mistõttu tasub leheväetisi anda juba herbitsiidiga koos.

Tsink on oluline kasvuhormooni sünteesiks ja magneesium stimuleerib fotosünteesi. Kui mikroelementide segus on olemas ka kaalium, on taime vee omastamine paremini reguleeritud ja taim on põuakindlam. Esimesed vajalikud toitained saab mulda anda koos seemnega, kasutades mikrograanuli kujul olevat starterväetist Microstar PZ NG, mis sisaldab fosforit, tsinki ja mikroelemente. Selliselt toimides on seemne idanemisel olulised toitained juba seemne vahetus läheduses.

Lehekaudseks väetamiseks sobivad hästi Maize Boozt, ZM-Grow, Actiflow MCZ, Actiflow Zn ja Fixa Mg. Konkreetseid personaalseid soovitusi küsi meie taimekasvatuse müügiesindajalt. Kui mais on põllule planeeritud, aga seeme on veel laost puudu, siis küsi Linas Agro taimekasvatuse spetsialistilt sobivat sorti. Esitades oma tellimuse enne kella 16.30 tööpäeval, on toode järgmisel päeval kohal!

Teravili ja raps teevad kasvuspurti

Sõltuvalt piirkonnast on talinisud ja taliodrad jõudnud esimesse kõrresõlme, kiirema arenguga sortidel on olemas ka juba teine kõrresõlm. Taliotradelt on leitud äärislaiksust ja võrklaiksust, talinisudel jahukastet ning vanadelt lehtedelt helelaiksust. Käes on aeg T1 haigustõrjeks ja kasvureguleerimiseks.

Kui esimene haigustõrje on tegemata, siis on hea hetk vaadata üle esimese ringi planeeritavad fungitsiidid. Esimesse ringi tuleks valida võimalikult tugev fungitsiid, et tagada raviv ja kaitsev toime järgnevaks perioodiks. Poleposition 300 EC + Leander on kaitsva ja raviva toimega kombinatsioon, mis on soovitatav varastele või jahukasteõrnadele sortidele. Väga tõhus teraviljadel jahukaste, helelaiksuse, kõrreliste silmlaiksuse, leherooste, triiptõve ja äärislaiksuse vastu. Veel sobivad jahukaste tõrjeks tugeva kaitsva ja raviva toimega fungitsiidid Input või Input Triple. Nisu-nisu järgsetele või suurema haiguste fooniga põldudele on valikus Priaxor Powerpack, mis sisaldab kahte väga efektiivset fungitsiidi ühes pakendis (Priaxor + Curbatur).

Rohendava toimega ja väga tõhus teraviljadel helelaiksuse, kõrreliste silmlaiksuse, leherooste, triiptõve, äärislaiksuse ja jahukaste vastu on Poleposition 300 EC (0,4 l/ha) + Mirador 250 SC (0,4 l/ha). Lähtuda tuleb enda põllust, mis on olnud eelviljad ning millised haigused hetkel esinevad, sellest tulenevalt valida ka kulunorm.

Kuna taliteraviljad on suures osas jõudnud juba kõrsumise faasi, ei saa unustada kasvuregulaatorite olulisust, mille kasutamise eesmärk on saavutada lühem ja tugevam kõrs, vähendamaks lamandumise riski. Linas Agro tootevalikus on mitmeid lahendusi: taliteraviljadele Moddus 250 EC või Tempo (0,3-0,4 l/ha), Medax Max (0,3-0,75 kg/ha). Kõiki tooteid soovitame kasutada, kui taimed on heas kasvuhoos, toitainete ja veega hästi varustatud. Soovituslikud kulunormid varieeruvad sõltuvalt teravilja liigist ja kasvufaasist. Kuna möödunud nädala öökülmad tekitasid taimedele palju stressi, on oluline pritsimisel jälgida päevast keskmist temperatuuri, mis võiks olla vähemalt +8°C.

Kasvuaegseks keskkonnast või taimekaitsevahendite kasutamisest tuleneva stressi ennetamiseks sobib hästi N-Ergy Tonus. N-Ergy Tonus sisaldab lisaks NPK-le ja mikroelementidele 5 aminohapet, mis on kombineeritud pruunvetika Ascophyllum Nodosumi puhta ekstraktiga. Vabad aminohapped on looduslikud, stabiilsed ning täielikult taimede jaoks omastatavad. Looduslik pruunvetika ekstrakt parandab aktiivsete toitainete omastamise protsessi lehe pinnalt taime.

Stressitingimuste ennetamine ja teravilja toetamine

Teiseks värskeks lahenduseks stressitingimuste ennetamiseks on Syngenta toode MEGAFOL, mis on taimsest materjalist valmistatud stressi leevendav ja kasvu aktiveeriv biostimulant. MEGAFOL muudab rakkude seinad elastsemaks, soodustab toitainete transporti ja aitab kaasa mehaanilistest vigastustest taastumisele. Soovituslik kulunorm on 1-2 l/ha.

Teravilja kasvuspurdiaegseks toetamiseks sobib paagisegusse lisada Azospeed Aminot. Fotosünteesi aitab intensiivistada Fixa Mg. Teravilja kasvu esimeses pooles on väga olulised elemendid tsink, vask ja mangaan, mis parandavad taimede fotosünteesi võimet ja suurendavad seisukindlust. Azospeed Aminos on suurepärane kombinatsioon aminohapetest ja uudse tehnoloogia abil toodetud aeglaselt imenduvast lämmastikust (vähenenud taime põletusoht), magneesiumist ja väävlist. Aminohapped ja aktiivsed toitained toimivad sünergias, kiirendades taimede loomulikku ainevahetust ja saagikvaliteeti. Soovituslik kulunorm on 1-2 l/ha.

Just praegu võib kaaluda teravilja pritsimissegusse uudse ja efektiivse õhulämmastikku siduva N-Leafi lisamist 0,5 l/ha. Suurepärane õhulämmastikku siduv toode N-Leaf lehtede kaudu pritsimiseks sisaldab endas kolme bakterit. Bakterite ülesandeks on siduda õhust lämmastikku ja parandada taimelehtede imendumisvõimet, millest tulenevalt paraneb lämmastiku omastamise võime lehe kaudu.

Rapsi ja teiste kultuuride toetamine

Põllupilt Eesti erinevates paigus on väga varieeruv. Rapsi puhul võib näha, et paljudel põldudel on esimesed taimekaitse ringid juba tehtud. Leidub põlde, kus on vajadus teha kasvu reguleerimine või putukatõrje. Oluline on põlde seirata ja jälgida putukate aktiivsust, mis soojemate temperatuuride saabudes kindlasti intensiivistub. Nendeks juhtudeks anname veel viimase soovituse kasutada kasvuregulaatorina Orius 250 EW (1 l/ha) või Tilmor (1 l/ha) ja putukatõrjeks Carnadine Extra (0,25 l/ha).

Leheväetistest tuleb kindlasti silmas pidada, et kasvuperioodiks vajalik boor ja molübdeen saaks antud. Saagi kvaliteedi tõstmise eesmärgil võiks tähelepanu pöörata ka väävlile, selleks sobib Thiomax Oil (1 l/ha). Jõudu ja vastupidavust saab juurde anda N-Ergy Tonuse näol, mis sisaldab peale põhielementide ka vetikaekstrakti ja aminohappeid.

Põldhernes ja põlduba

Põldherne ja põldoa külvid on suuresti lõppenud. Tärkamisjärgselt tuleb kindlasti põlde hoolikalt jälgida. Tõusmete faasis võib suurt kahju teha hernekärsakas, kes närib leheservadesse kaarjaid sälke. Hernekärsakas on aktiivne päevasel ajal, mistõttu tuleb tõrje planeerida selleks ajaks. Hernekärsaka tõrjeks soovitame kasutada kontaktseid insektitsiide – põldoal ja -hernel sobib kasutada Decis Mega (0,15 l/ha).

Kuna mulla kaudu toimivate herbitsiidide kasutamise aeg hakkab ümber saama, siis soovitame mõelda kontaktse lahenduse peale - Corum + Dash. Corum mõjub paljudele kaheidulehelistele umbrohtudele ja eriti hästi ristõielistele umbrohtudele nagu põldsinep, harilik hiirekõrv, põld-litterhein ja raps. Dash tõhustab herbitsiidi imendumist ja tagab efektiivsuse ebasoodsate ilmastikutingimuste korral.

Kuigi maisi, teravilja ja rapsi kasvatamine nõuab hoolikat planeerimist ja pidevat jälgimist, tagavad õigeaegne umbrohutõrje, väetamine ja kahjurite tõrje tugevad ja tervislikud taimed, mis annavad kvaliteetset saaki.

Kui vajate lisainfot või personaalset nõu, võtke ühendust meie taimekasvatuse spetsialistidega.

 

Edukat kasvuperioodi kõigile!

Linasagro.ee veebileht kasutab nelja põhilist tüüpi küpsiseid.

Sirvimise jätkamisel nõustute vajalike küpsistega. Samuti võite nõustuda teiste küpsiste kasutamisega.