Uudiseid põllult 01.09.2023

2023 09 01

Uudiseid põllult 01.09.2023

Käes on september, head tarkuse päeva!

Ilmastik ei ole selle aasta augustis meid väga soosinud, seega seis vihmade ja koristusega on üle Eesti erinev. Leidub piirkondi, kus talivilja ja rapsi koristus on juba lõppenud, aga ka neid, kus veel on ligi 30% koristada. Saagid üle eesti on pigem alla paljude aastate keskmise.

Kõige rohkem mõjutas põud ja juuni alguse öökülmad talirapsi, mille saak piirkonniti kõigub 0 - 4 tonnini hektari kohta. Sama seis on ka suviviljadega. Veidi  parema tulemuse on andnud taliviljad. Põllumeestel on käsil kiire külviaeg. Seega annabki meie agronoom Andrus Lund lühikese ülevaade hetke seisudest põldudel ning soovitused edasiseks.

Taliraps peab olema nüüd kõigil külvatud ja enamus külvidel tehtud ka umbrohutõrje. CL sortidel tööd käivad. Kindlasti tuleks seirata teravilja varist. Mingil juhul ei tohi lasta varist suureks, muidu varjutab ära rapsi ja võtab kasvujõu. Siia sobivad toote meie valikust:

Varise tõrjega koos soovitaks lisada ka taimede arengut soosivaid leheväetisi. Näiteks:

  • N-Ergy Tonus 1,0 l/ha, kuhu lisada ka boori väetised, näiteks meie valikust Ikar B 150 normiga 1,5-2,0 l/ha või Ikar B+Mo1,5-2,0 l/ha.

Talirapsi arengustaadiumid üle Eesti sõltuvalt külviajast on väga erinevad. Kasvu reguleerimisel peaks valiku tegema vastavalt taimede arengule ja kui ühtlane on põld. Esimeseks kasvu reguleerimiseks soovitaks tebukonasooli ja protikonasooli sisaldavaid preparaate.Lisaks on alustatud ka taliviljade külviga ning esimesed taimed on juba ka tärganud. Siinkohal tuleks silmas pidada varajaste külvide puhul, et niisketes oludes tekib kiiresti umbrohutõrje vajadus. Soovitus, kui pole probleeme kõrrelistega, siis:

Kui on probleemiks kõrrelised siis:

 

Järgmised soovitused uuel nädalal!
 

Linasagro.ee veebileht kasutab nelja põhilist tüüpi küpsiseid.

Sirvimise jätkamisel nõustute vajalike küpsistega. Samuti võite nõustuda teiste küpsiste kasutamisega.